У контейнері з гуманітаркою, який волонтери зі США відправили до Львова, було 9700 аптечок IFAK, загальною вартістю 1,1 млн доларів, проте їхній слід загубився після прибуття
Про це у своєму розслідуванні пише NGL.media.
Від початку повномасштабного російського вторгнення українська діаспора в США постійно збирає та надсилає допомогу до України, зокрема активно цим займається одна з найбільших організацій – Злучений Український Американський Допомоговий Комітет (ЗУАДК).
За цей час вони надіслали до України вже понад 30 морських контейнерів з гуманітарною допомогою. Волонтери купували і пакували необхідну допомогу у США, тоді оплачували доставку до Львова – це 8-10 тисяч доларів за контейнер. А вже тут, зокрема у Львові, вантаж зустрічали представники “Центру волонтерства та захисту”. Вони сортували отримане, роздавали і звітували про передачу. Тим часом представники американського фонду періодично проводили перевірки на місцях.
Але у жовтні 2022 року до ЗУАДК звернулась американка українського походження Лілія Тащук, яка сказала, що співпрацює з Львівською обласної військовою адміністрацією і та могла б взяти на себе оплату доставки допомоги до Львова.
“Вона сказала, що є можливість домовитись з Львівською ОВА і відправити кілька контейнерів за їхній рахунок. Ми домовились з нею, що ця допомога має надійти до наших постійних отримувачів, до фонду «Центр волонтерства та захисту», і виглядало, що ми один одного добре зрозуміли”, – пояснює виконавча директорка ЗУАДК Мотря Бойко-Вотерс.
Лілія Тащук мешканка містечка Клейтон у Північній Кароліні, на той час вона працювала регіональним директором у компанії S2S Global з продажу медичного обладнання. А місцева преса описувала її як волонтерку, яка допомагає доставляти гуманітарні вантажі до України. Як вона зазначала, її сім’я у Львові контактувала із Львівською ОВА, яка вже забирала вантаж у Польщі та доставляла до міста.
Як йдеться у розслідуванні, вочевидь, під своєю сім’єю Лілія Тащук мала на увазі львівський благодійний фонд “Інтелігентна організація”, створений у травні 2022 року Ігорем Бялком.
У жовтні 2022 року ЗУАДК домовився з Лілією Тащук про перевезення одного із контейнерів, зустріти у Львові вантаж мала депутатка міськради і членкиня фонду “Центр волонтерства та захисту” Наталія Шелестак. 14 жовтня контейнер з гуманітаркою вирушив з порту Вілмінгтон у Північній Кароліні у напрямку бельгійського Антверпена. Тут були протигази, спальні мішки, зимова форма і взуття, а також 9700 військових аптечок IFAK загальною вартістю 1,1 млн доларів.
“Ми відправили контейнер, і чекали на інформацію про доставку, але її не було. І ось 8 листопада знайомі надіслали нам посилання на пресреліз Львівської обласної військової адміністрації. Там було вказано, що ЛОВА передавала допомогу військовим. І серед тих предметів, які були на фото, ми впізнали протигази, які я особисто купував, і ми їх передавали в Україну”, – розповідає Нестор Зарічний і додає, що згадок ЗУАДК у пресрелізі не було.
За словами львівських волонтерів, в адміністрації їм усно підтвердили отримання лише невеликої частини гуманітарної допомоги, серед якої аптечок нібито не було. Та пообіцяли надати акти на отриману допомогу. Проте волонтери так і не отримали жодних документів.
Тож, американці вирішили звернулися на митницю, щоб дізнатись, коли саме вантаж перетнув кордон з Україною
“Коли ми почали досліджувати маршрут контейнера, польська митниця підтвердила нам, що 1 листопада він був у них на пункті пропуску “Медика – Шегині”. А от українські митники стверджують, що такий контейнер до них ніколи не заїжджав”, – зазначає Наталія Шелестак.
За даними розслідування, виглядає на те, що вантаж привезли на пункт пропуску через польсько-український кордон, де його зареєстрували польські митники, а тоді з ним щось трапилося: його розпломбували і невідомим чином частина речей опинилась у Львові на складі ЛОВА, а частина, зокрема аптечки, – просто зникли.
Сконтактуватися із представниками “Інтелігентної організації” упродовж цього часу також не вдалося.
Тим часом у кінці листопада 2022 року представник ЗУАДК Андрій Дида забирав іншу отриману від ЗУАДК допомогу на складі на вул. Земельній, він побачив там палети зі специфічним маркуванням, яке використовувалось під зниклі тактичні аптечки
“Коли я завантажувався, то побачив, що на складі ще залишаються палети з емблемою ЗУАДК. Працівники складу сказали, що це їхній вантаж, а я не знав подробиць, тож забрав лише те, що мені віддали. І вже пізніше мені з Америки скинули фото палетів зі зниклими аптечками з першого контейнеру, і я впізнав по фото, що саме їх бачив тоді на складі”, – розповів під час розслідування Андрій Дида, проте у палети він не зазирав.
Представники ЗАУДК і львівські волонтери тривалий час намагались отримати відповіді щодо зниклої гуманітарки, проте без жодних результатів.
У листопаді 2022 року керівники американського фонду звернулись в поліцію в США і в Україні.Наразі у справі триває слідство, на складі на вул. Земельній провели обшуки.
“Ви розумієте, що таке майже 10 тисяч аптечок? Це тисячі врятованих життів. І ми цього так просто не подаруємо”, – наголошує представник ЗУАДК Нестор Зарічний.
Нагадаємо, у квітні у Львівській області виявили склади, заповнені товарами гуманітарної допомоги невстановленого походження. Йдеться про нежитлові приміщення площею понад 1,5 тис. кв. метрів
Тоді волонтер розповів, що досі не відомо, хто ж завозив гуманітарну допомогу на знайдений склад на Львівщині.
Згодом стало відомо, що на цьому підпільному складі в селі Убиня могла бути військова амуніція.
Тим часом волонтер та колишній правоохоронець Іван Михайлів переконаний, якби влада захотіла швидко розслідувати факт розкрадання, винних знайшли б, а затягують справу спеціально.
Коментарі закриті.