Новини Дрогобича, Львова і України

У Бориславі встановлять пам’ятник відомому винахіднику (фото)

У Бориславі  встановлять пам’ятник винахіднику промислової переробки нафти Йогану Зегу.

Про це пише Варто, передає Говорить Дрогобиччина.

Стоятиме він на місці, де колись була аптека, яку відкрив засновник промислової нафтопереробки, без якого не було би нафтопереробної промисловості Галичини.

У лютому оголосять відповідний мистецький конкурс. Цей пам’ятник має стати першою серйозною спробою (якщо не брати до уваги скульптуру Зега біля одного ресторану у Львові) увічнення пам’яті людини, якій світ завдячує очищенням нафти хімічним способом так, щоб вона завдяки цьому стала придатною для використання у технічних цілях.

Пам’ятник буде розташований біля будинку №12 на вул. Шевченка, адже саме там знаходилась аптека, у якій він колись працював. Приблизна вартість скульптури – 6 тис. євро, з яких 90% буде профінансовано Європейським Союзом.

Ян Зег народився 2 вересня 1817 року в м. Ланьцуті, у Західній Галичині (сучасна Польща), у сім’ї аптекаря Йогана Зега та його дружини Христини. Навчався Ян у Дрогобицькій та Самбірській гімназіях. У 1844 році, він вирішує продовжувати свою освіту та вирушає до Відня. У 1846 році він отримує ступінь магістра фармації. Все це створило надійну основу для подальшої діяльності Яна.

Непересічним у його житті став і неспокійний 1848 рік. У той час, коли монархія Габсбургів була охоплена революційними процесами, Ян починає працювати у львівській аптеці “Під золотою зіркою” (сучасна вулиця М. Коперника, 1), яка на той час була найбільшою у Галичині. Власник аптеки Петро Міколяш у 1852 році створює хіміко-фармацевтичну лабораторію, закуповує у дрогобицького підприємця Абрагама Шрайнера нафту.

Він доручає Йогану Зегу здійснити дистиляцію цього продукту до ступеня так званого “Oleum petrae album”, що був більш відомий під назвою “скельна олія” (Petreoleum). Для очищення нафти Ян Зег використав концентровану сірчану кислоту та содовий розчин і після кількох тижнів старань, він таки добився потрібного результату. Допомагав йому Ігнацій Лукасевич – ще один працівник аптеки.

Зег подав до Намісництва у Львові заяву про видачу йому привілею — виключних прав (патенту) на очищення нафти хімічним шляхом. До заяви було додано опис винаходу. Привілей Зегу був виданий у Відні 2 грудня 1853. Після цього, Зег повністю зосередився на нафтопереробці. Він відкрив першу у Галичині так звану “Камфінфабрику”, де дистилював та очищав нафту.

Поступово Зег вирішує перебратись до Борислава. 21 серпня 1875 року вінодержав концесію на створення у Бориславі аптеки на вул. Панській яку відкрив у березні 1876 року з назвою “Зірка”, де він продовжував займатись справою усього свого життя.

Коментарі закриті.